Warning! For a better experience, please update your browser.

Bodrum - Dodecanese Yunan adaları ( Kuzey )

Flama Tours olarak, sadece Türk sahil kesimleri ile uzmanlaşmış değil ,  aynı zamanda Oniki Yunan Adaları konusunda da yılların birikimi ve tecrübesi ile uzmanlaşmış bir firmadır. Oniki Ege Denizi'nde güney-doğu Yunanistan'daki adalar grubudur. Adını ''12" (dodeka) adalar' anlamına gelen dodeka dan almıştır. 
Bu adalar arasında en önemli olanları Rodos ve Kos adalarıdır.  Diğer adalar Samos, Fourni, Patmos, Arki, Lipsi, Leros, Kalymnos, Pserimos Nisyros , Tilos, Halki, Symi ve Kastellorizo ??(Meis) sıralı adalarıdır . Rhodes, Kos ve diğer Oniki adalar dahil olmak üzere seçim yapmakta zorluk çekeceksiniz. Çünkü tüm adaların kendine göre karakteristik özellikleri , ayrı bir çekiicliği vardır. Beyaz badanalı evler , begonvillere sarılmış şirin köyler , keşfedilmeyi bekleyen bir Akdeniz rivierası gibidir. 
Antik tarihi ile  ilgileniyorsanız, o zaman  Patmos St-John manastırı ziyaret etmeniz kaçınılmaz olacaktır.  Patmos Aziz John İlahi peygamberlliğini ifşa ettiği adadır.  Yakın adacıklar Arki ve Lipsi'dir . Lipsi adası turizm konusunda el değmemiş güzide bir adadır. Sakin ve geleneksel  yunan köyü ziyaret için uygun bir adadır. Leros'un  mavi ve beyaz binalarını otantik mimarisini keşfetmek için zaman ayırmanız gerekecek. Pserimos hala geleneksel karakterini korurken ,  Kalymnos ise sünger avcılarının adasıdır.
Bu şirin ve keşfedilmemiş adalar topluluğu Türkiyenin yoğun  trafiğinden uzaklaşmak , küçük koylarda keyif yapıp Yunan geleneksel Akdeniz mutfağından tatmak için vazgeçilmez bir fırsattır. Masmavi sularda yüzmek sahillerde dolaşıp , küçük balıkçı tavernalarında vakit geçirmek olmazsa olmazlardandır. 
Bodrum başlangıç olarak Yunan adalarına haftalık veya daha uzun süreli turlar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tatilinizin bir kısmını Yunan adalarında bir kısmını da Türk sularında geçirme imkanı da bulabilirsiniz.
 
Önerilen rota  : :
 
Bodrum
kos
Pserimos
Leros
Lipsi
Arki
Sisam (Pythagorion)
Patmos
Kalymnos
Bodrum
 
Yukarıda belirtilen adalar  genel olarak tavsiye edilen adalar grubudur. Türk sahilleri ile birlikte Yunan adalarını combine ederek iki kültürün kesistiği yerleri görebilir, adalarda da kendinizi  evinizde gibi hissedebilirsiniz. Yaşam tarzlarımızın ve tarihimizin ne kadar benzerlik gösterdiğini keşfedip ,  yelken seyri ile tüm adaları kucaklayabilirsiniz.  Beklentilerinizine uygun olacak en iyi güzergahı birlikte karar verebilir, iki ülke sahilini aynı anda görme ve tadını çıkarma fırsatı yakalayabilirsiniz.